facebook

Jak zostać instruktorem pływania?

Opublikowano: Lipiec 1, 2019

Nauka pływania jest bardzo przydatna. Warto w nią zainwestować ze względów bezpieczeństwa, ponieważ umiejętności pływackie umożliwiają poradzenie sobie w sytuacjach zagrażających życiu, np. przy wypadnięciu ze sprzętu pływającego czy wpadnięciu do wody. Pływanie jest także znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu i prowadzenie aktywnego trybu życia. Osoby, które lubią i potrafią dobrze pływać, często decydują się na rozpoczęcie kariery instruktora pływania. Dzięki zdobyciu odpowiednich kwalifikacji można pracować na basenach pływackich w różnego rodzaju ośrodkach wypoczynkowych lub sportowych, a także w hotelach czy popularnych aquaparkach. Sprawdźmy, co trzeba zrobić by móc zostać instruktorem pływania.

Kurs instruktora pływania

Warunkiem podjęcia pracy jako instruktor pływania jest ukończenie specjalnego kursu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji zawodowych. Kurs zakończony jest egzaminem, który weryfikuje czy kandydat w wystarczającym stopniu przyswoił sobie wszystkie niezbędne do podjęcia pracy elementy praktyczne i teoretyczne.

Kurs instruktora pływania wymaga dobrego przygotowania pływackiego. W ramach prowadzonych zajęć odbywają się zarówno wykłady teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne na basenie. Podczas kursu przyszli instruktorzy mają okazję doszlifowania swoich umiejętności oraz zdobycia umiejętności związanych z przekazywaniem swojej wiedzy innym. Kursanci uczą się więc tego, w jaki sposób organizować zajęcia i w jakich etapach prowadzić naukę. Są zapoznawani z metodologią pracy z dziećmi i dorosłymi. Zdobywają wiedzę o tym, jak stopniowo oswajać osoby nieumiejące pływać z wodą, w jaki sposób prowadzić trening, by uzyskać odpowiednie efekty.

Ważnym elementem kursu jest przygotowanie z zakresu nauczania oraz metodyki przeprowadzania zajęć. Kursanci dowiadują się jak przygotowywać i przeprowadzać poszczególne ćwiczenia oraz jak dbać o odpowiedni poziom motywacji u uczących się pływać.

Podczas kursu omawia się i ćwiczy również zagadnienia związane z bezpieczeństwem.

Kursanci zapoznają się ponadto z tematami dotyczącymi pływania sportowego, obowiązujących przepisów i uregulowań. Poznają także tajniki właściwego planowania i prowadzenia treningu sportowego.

Wróć do bloga