facebook

Jakie kwalifikacje musi posiadać trener na siłowni?

Prowadzenie zajęć na siłowni to kusząca propozycja dla osób, które uprawiają kulturystykę i są zainteresowane sportami siłowymi. Dzięki temu można nie tylko realizować swoją pasję związaną ze sportem, ale również propagować jego uprawianie i pomagać w zyskiwaniu lepszej kondycji oraz budowaniu atletycznej sylwetki. Żeby dobrze wykonywać taką pracę poza byciem zapalonym sportowcem, trzeba jednak również dysponować odpowiednimi kwalifikacjami trenerskimi. Jednym ze sposobów na zdobycie potrzebnej wiedzy teoretycznej i umiejętności jest ukończenie kursu trenera siłowni. Zobaczmy, czego można się dowiedzieć, wybierając takie szkolenie i jakie praktyczne przygotowanie do zawodu uzyskamy.

Wiedza i umiejętności

Trener prowadzący zajęcia na siłowni powinien mieć dobre przygotowanie fachowe oraz umiejętność pracy z ludźmi. Do jego obowiązków należy nie tylko nadzór merytoryczny nad treningiem, ale także odpowiednie budowanie motywacji. W ramach prowadzonego kursu trener musi zatem zdobyć i rozwinąć także umiejętności interpersonalne oraz wiedzę o psychologicznych aspektach uprawiania dyscyplin siłowych.

Trening na siłowni to naturalnie praca nad mięśniami i ogólną sprawnością ruchową. Instruktor musi więc być dobrze zaznajomiony z anatomią, czyli budową ludzkiego ciała oraz wybranymi aspektami związanymi z fizjologią. Jest to niezbędne, by wiedzieć jaki skutek wywierają poszczególne ćwiczenia i programy treningowe i umieć je dobierać do potrzeb i możliwości danej osoby.

Niezbędny zakres wiedzy i umiejętności obejmuje również kwestie związane z opracowywaniem programów ćwiczeń nakierowanych na osiągnięcie zamierzonych efektów.

Ważnymi elementami treningu na siłowni są także sprawy związane z właściwym odżywianiem. Trener powinien mieć odpowiednią wiedzę, na temat konstruowania optymalnej diety oraz stosowania prawidłowej suplementacji, która pozwoli na wzmacnianie formy, nie wpływając negatywnie na organizm ćwiczącego.

Trening siłowy jest nieodłącznie związany z umiejętnością wypoczynku i odpowiedniej regeneracji organizmu. Instruktor powinien więc posiąść również zdolność do wskazywanie swoim podopiecznym właściwych metod odnowy biologicznej.

Dobry kurs trenera siłowni daje możliwość nie tylko pozyskania wiedzy teoretycznej, ale także praktycznego wykonywania zadań, konstruowania treningów i wykonywania pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli wszystkich zadań związanych z przyszłym zawodem.

Wróć do bloga