facebook

Jakie umiejętności musi posiadać ratownik wodny?

Opublikowano: Maj 6, 2019

Ratownik wodny to osoba, która pilnuje bezpieczeństwa na kąpieliskach, plażach, jeziorach oraz basenach. W razie potrzeby jest przeszkolona do tego, żeby wyciągnąć z wody topiącego się człowieka i udzielić mu pierwszej pomocy. Ratownicy wodni czasami są też angażowani w poszukiwania osób zaginionych na akwenach wodnych. Zawód ten wydaje się bardzo atrakcyjny, szczególnie dla młodych ludzi, ale nie tak łatwo jest zostać ratownikiem. To nie jest tylko spędzanie przyjemnie czasu w słońcu nad wodą. To przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i trzeba spełniać wiele wymogów z bardzo różnych dziedzin, żeby móc prawidłowo wypełniać swoje obowiązki.

Predyspozycje psychiczne

Bycie ratownikiem wodnym to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. W jego rękach spoczywa czasami zdrowie i życie innych osób. Na pewno wymaga to ogromnej odporności na stres i spostrzegawczości. Zdarza się, że osoby, nad którymi ma powierzoną pieczę, zachowują się w sposób skrajnie bezmyślny. Bardzo przydaje się umiejętność przewidywania nawet nieprawdopodobnych scenariuszy.

Przygotowanie fizyczne

Oczywiste jest, że ratownik wodny musi umieć pływać… ale to za mało. Jego umiejętności muszą być przynajmniej na tzw. żółty czepek, a ten zdobywają tylko pływacy o bardzo dobrej kondycji i umiejętnościach. Samo zdanie egzaminów nie wystarczy, o swoje zdrowie i formę trzeba dbać również po nich. Bo sprawne ciało i umysł to podstawowe narzędzie pracy.

Przygotowanie formalne

Nawet posiadając wszystkie umiejętności, zawodu ratownika nie możemy wykonywać bez koniecznych uprawnień. Te daje nam dopiero ukończenie odpowiedniego kursu i zdanie egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Bardzo ważną częścią tego szkolenia jest nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Po zdaniu egzaminów jeszcze nie możemy przystąpić do pracy. Konieczne jest odbycie przynajmniej 100-godzinnego stażu. W wykonywaniu swoich obowiązków bardzo się przydają dodatkowe umiejętności i kursy, typu uprawnienia żeglarskie, nurkowe, ratownika medycznego, instruktora pływania.

 

Wróć do bloga