facebook

Rodzaje kursów żeglarskich

Opublikowano: Sierpień 1, 2019

Samodzielna żegluga to marzenie wielu osób zakochanych w pływaniu. Jeżeli tylko uda się złapać bakcyla żeglarskiego, to często następnym krokiem jest przygotowanie się do zrobienia patentu żeglarskiego. Pływanie na żaglach to wspaniały rodzaj aktywności fizycznej, która umożliwia nam oderwanie się od szarej codzienności oraz jej problemów. Jest to sport, który mogą uprawiać wszyscy – niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. W dzisiejszym wpisie opiszemy rodzaje kursów żeglarskich oraz nowe stopnie żeglarskie.


Stopnie żeglarskie


Polskie patenty żeglarskie dzielą się na trzy stopnie:


Żeglarz jachtowy – aby móc zdobyć ten patent, trzeba mieć ukończone 14 lat. Patent żeglarza jachtowego uprawnia nas do prowadzenia jachtów żaglowych (bez albo z pomocniczym napędem mechanicznym) po śródlądowych wodach. Mając patent żeglarza jachtowego można również prowadzić jacht żaglowy o długości nieprzekraczającej 12 m na morzu (po morskich wodach wewnętrznych) albo 2 mile od brzegu w ciągu dnia na pozostałych wodach morskich.


Jachtowy sternik morski – do tego patentu trzeba mieć ukończone 18 lat i zdobyć wcześniej patent żeglarza jachtowego. Należy także odbyć przynajmniej dwa rejsy morskie. Otrzymanie patentu jachtowego sternika morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych (bez albo z pomocniczym napędem mechanicznym) po wodach śródlądowych oraz jachtów o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.


Kapitan jachtowy – wymagania do uzyskania tego patentu są spore, należy mieć już zrobiony patent jachtowego sternika morskiego i odbyć przynajmniej sześć rejsów pełnomorskich. W tym musi się znajdować przynajmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia statku, którego długość całkowita przekracza 7,5 m. Należy też odbyć chociaż jeden rejs o długości powyżej 100 godzin żeglugi na statku, którego długość przekracza 20 m. Patent kapitana jachtowego uprawnia nas do prowadzenia jachtów żaglowych (bez albo z pomocniczym napędem mechanicznym) po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich.


U nas możesz odbyć kurs żeglarski, który przygotowuje do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Jest on przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

 

Wróć do bloga